https://www.kalake.ee/et/Uudised/Krislin/


Olen mageveega juba mõnda aega tegelenud ja oman 15 erinevas suuruses akvaariumit. Nüüd otsustasin võtta vastu uue ja suurema väljakutse mereakvaariumi näol. Mõeldud tehtud...hakkasingi uurima. See et mereakvaariumi tegemisel peab arvestama omajagu suurema eelarvega kui magevee puhul on paratamatu ja saab selgeks üsna kähku. Sain ootamatult ühe kasutatud merekuubiku omanikuks ja üritasin võimalikult kiiresti ennast kõigega kurssi viia ja asju otsida jne jne. Stopp...kiirustamine ei ole hea ei mage ega veel vähem merevee akvaariumit tehes! Kui olin kulutanud piisavalt(loe liiga palju) aega ja resurssi sain aru et sama kalliks ja kindlalt vähem aega nõudvaks saab uue akvaariumikomplekti ostmine või teha laskmine.
Kuna mõningane kärsitus sai minust siiski võitu otsustasin tellida Kalakese poest Aquamedic Armatus 300 valge akvaariumikomplekti. Mis siin salata, kohale jõudis päris uhke asi. Paksu klaasi ja musta tagataustaga väga läbipaistev(Optiwhite) akvaarium. Kapp on ka väga ilus, korralik ja tundub üsna tugev, valgete kõrgläikeliste ustega. Veidi segadust tekitas see et klaasosa on suurem kui kapp ise ja toetub kapile ainult nö külgedega...mnjaa no loodame et saksa targad onud on selle välja arvutanud ja ootamatu uputus ning kaos mind ees ei oota. Komplekti kuulub ka sump, torustik ja automaatne aurustunud vee juurde lisamise süsteem. Varutud sai ka umbes 30kg eluskivi...ja Aquamedicu Tonga Pearls põhjapinnas.
Kuna mereakvaariumi põhiliseks filtriks ongi nö tekitatud kiviriff siis kulub kive päris omajagu. Lisaks on vaja erinevat aparatuuri millest kõige olulisem on proteiiniskimmer ehk akvaariumi süda, tsirkulatsioonipumpa ja lainepumpa(sid). Nii nagu olen aru saanud läheb tarvis veel erinevaid vidinaid nagu doseerimispump vajalike ainete lisamiseks veele mis ära tarbitakse ja reaktoreid veekvaliteedi hoidmiseks. Muidugi ka spetsiaalset valgustust. Kogu aparatuuri valik sõltub muidugi sellest kes ja mis sinu akvasse tuleb.

Veest veel niipalju et mereakvaariumisse ei saa lasta tavalist kraanivett vaid destilleeritud või pöördosmoosfiltriga tehtud vett millele lisataksed vajalikud ained ja mineraalid hea ning kvaliteetse spetsiaalse mereakvaariumi soola näol. Ütlen ausalt et olen merealal ikka täiesti võhik, kes on üritanud ennast interneti ja kogenud akvaristide abil natukenegi kurssi viia selle maagilise maailmaga. Alguses on info ikka väga keeruline ja tundub täiesti tuumateadus ning korralikult ebakindlust tekitav kuid veelgi rohkem põnev ja kes ei proovi ei saa kunagi teada. Tuleb need head ja vead ikka omal nahal läbi proovida, nagu üks kogenud mereakvarist mulle ütles, õelalt naeru mugistades…,,See you in hell"!